CDIdei în Cărți

          Liceul Teoretic Nicolae Bălcescu a participat la toate cele trei etape (locală, județeană și națională) ale Festivalului-Concurs „CDIdei în Cărți”, ediția a VI-a, 2021, organizat de Casa Corpului Didactic SIBIU.

https://www.ccdsibiu.ro/2021/02/12/festivalul-cdidei-in-carti-editia-a-vi-a-2021/

6 echipaje de la LTBN au obținuț locul I la etapa județeană și au participat la etapa națională.

REZULTATE

ETAPA NAȚIONALĂ 

Locul I la categoria de vârstă: clasele III-IV, echipajul format din FURCEA RĂZVAN, NICULESCU TUDOR, SÂRB TUDOR ANDREI, coordonat de prof. ABRUDAN ANDREEA MONICA, cu lucrarea „George și miraculosul său medicament”, de Roald Dahl, produs realizat: Booktrailer;

Locul I la categoria de vârstă: clasele V-VI, echipajul format din ȘTEFAN-CAZACU IAN, GOIA LUCA, POPA PATRICK, coordonat de bibliotecar NĂSĂUDEAN NICOLETA, cu lucrarea „Darul lui Jonas”, de Lois Lowry, produs realizat: Booktriler;

Locul II la categoria de vârstă: clasele III-IV, echipajul format din TRIF ANDRA, GOGA MARIA, MĂRGINEAN SOFIA, coordonat de prof. MUREȘAN MARIA EUGENIA, cu lucrarea „Matilda”, de Roald Dahl, produs realizat: Booktrailer;

Locul III la categoria de vârstă: clasele III-IV, echipajul format din BUTUZA ANA, CĂRBUNE REBECA, SALANȚĂ CAMELIA, coordonat de prof. MICU ADINA, cu lucrarea „Harry Potter  și Piatra Filozofală”, de J.K.Rowling, produs realizat: Machetă;

Mențiune la categoria de vârstă: clasele IX-X, echipajul format din GALL RAUL, STOICA ALEXIA, TĂTAR ALEXANDRA, coordonat de prof. BORZA EMILIA, cu lucrareaCăutând-o pe Alaska”, de John Green, produs realizat: Booktrailer;

Mențiune la categoria de vârstă: casele V-VI, echipajul format din MĂNESCU BIANCA, POP ALEXIA, TOMOIAGĂ ALMA, coordonat de bibliotecar NĂSĂUDEAN NICOLETA, cu lucrarea „Val și Cetatea Sufletelor”, de Ana Alfianu, produs realizat: Machetă.

  

PREMII OBȚINUTE LA ETAPA JUDEȚEANĂ CDIdei în Cărți


COORDONATORUL ECHIPEI DE ELEVI/

PROFESOR

Titlul lucrării

CATEGORIE

Premiul

ELEV 1

ELEV 2

ELEV 3

Produsul confecționat/ realizat

GROZA ȘTEFANIA

„O sută de rochii”, Eleanor Estes

III-IV

III

BOB ANA

DAMȘA PETRA

LAZĂR MELANIA

MACHETĂ

GROZA ȘTEFANIA

„Bătrânul din Lună, Grace Lin

III-IV

II

POPA IOANA

ROMAN SOFIA

RUSU NATALIA

MACHETĂ

NICOLĂESCU NORINA

„Matilda” Roald Dahl

III-IV

II

MAHULEA ANDRA

BÂLC REBECA

BAKSAI SONIA

BOOKTRAILER

NICOLĂESCU NORINA

„O sută de rochii” Eleanor Estes

III-IV

III

CÎMPEAN CARINA

AVRAM SARAH

VARGA SOFIA

MACHETĂ

PLOSCAR SIMONA

„Aventurile lui Habarnam și ale prietenilor săi” Nikolai Nosov

III-IV

II

HANDRA-CĂLUGĂR MIHNEA

GORGAN EDUARD

RAȚIU DANIEL

BOOKTRAILER

PLOSCAR SIMONA

„Clementina” Sara Pennypacker

III-IV

III

GECAN PATRICIA

DOLHA SARAH

PINTICAN NATALIA

MACHETĂ

MICU ADINA

„Harry Potter și Piatra Filozofală” J.K. Rowling

III-IV

I

BUTUZA ANA

CĂRBUNE REBECA

SALANȚĂ CAMELIA

MACHETĂ

MUREȘAN MARIA EUGENIA

„Matilda” Roald Dahl

III-IV

II

ILEA MATEI

FILIP MARK

VĂCAR DIANA

MACHETĂ

MUREȘAN MARIA EUGENIA

„Matilda” Roald Dahl

III-IV

I

GOGA MARIA

TRIF ANDRA

MĂRGINEAN ANA

BOOKTRAILER

ABRUDAN ANDREEA MONICA

„Aventurile lui Habarnam și ale prietenilor săi” Nikolai Nosov

III-IV

II

ALBERT-ANI SONIA

JIRAN MARIA

MUNTEAN CARLA

MACHETĂ

ABRUDAN ANDREEA MONICA

„Matilda” Roald Dahl

III-IV

II

CHIRIAC ALEXIA

FARCĂU DARIA ELENA

ICHIM CARLA MARIA

MACHETĂ

ABRUDAN ANDREEA MONICA

„George și miraculosul său medicament” Roald Dahl

III-IV

I

FURCEA RĂZVAN

NICULESCU TUDOR

SÂRB TUDOR ANDREI

BOOKTRAILER

NĂSĂUDEAN NICOLETA LIVIA

„Fetița căreia nu-i plăcea numele său”, Elif Shafak

V-VI

II

MUREȘAN TEODORA

SZENTANDRASI ANTONIA

CREȚU NADINE

BOOKTRAILER

NĂSĂUDEAN NICOLETA LIVIA

„Val și Cetatea Sufletelor” Ana Alfianu

V-VI

I

MĂNESCU BIANCA

POP ALEXIA

TOMOIAGĂ ALMA

MACHETĂ

NĂSĂUDEAN NICOLETA LIVIA

„Darul lui Jonas” Lois Lowry

V-VI

I

ȘTEFAN-CAZACU IAN

GOIA LUCA

POPA PATRICK

BOOKTRAILER

NĂSĂUDEAN NICOLETA LIVIA

„Povestea kendamei pierdute” Adina Rosetti

V-VI

III

PINTEA LUCA

GIURGIU ROBERT

PETRESCU RADU

BOOKTRAILER

HAITONIC IOANA MONICA

„Olguța și un  bunic de milioane” Alex Moldovan

V-VI

II

VINCZE ELISA

POPICA DARIA

BOGDAN RĂZVAN

BOOKTRAILER

BORZA EMILIA

„Nostalgia”, Mircea Cărtărescu

IX-X

II

DABOC ARIANA

MUNTEAN ANDREI

BODEA CRISTIAN

BOOKTRAILER

BORZA EMILIA

„Căutând-o pe Alaska” John Green

IX-X

I

GALL RAUL

STOICA ALEXIA

TĂTAR ALEXANDRA

BOOKTRAILER

BERINDEIU NICOLAE

„Marele Gatsby”,      F. Scott Fitzgerald

IX-X

III

GUBĂU DORIAN

LĂCĂTUȘ DARIA

ZIRBO ANDREEA

BOOKTRAILER

SIM RAMONA RODICA

„Hoțul de cărți” Markus Zusak

IX-X

III

GOIA CĂTĂLIN

BROSCOI DARIA

LUP GABRIELA

BOOKTRAILER

 

Diplome și video